08 Mai 2017
      

 

  Jau vairākus gadus Tukuma 2.vidusskolas bijušais skolēns Klāvs Radziņš sadarbojas ar mūsu skolu, organizējot savu ceļojumu iespaidu fotoizstādes: par Ganu (Āfrika), par Indiju, par Jeruzalemi (Izraēla). Ikviena no izstādēm vienlaikus ir vizuāla un izglītojoša informācija par katru no minētajām vietām, kas skatītājiem rada priekšstatu gan par to dabu, gan par sadzīvi, ieražām un tradīcijām, gan par reliģiju un kultūru. Jūtama gan mūsdienu, gan senatnes elpa. Tas ir vērīga un zinoša, uzzināt un izzināt kāra cilvēka fotomirkļu kopums.

  Šis rokraksts, veiksmīgi sapludinot pagātnes atmiņas un šī brīža redzējumu, saskatāms arī jaunajā, nupat atklātajā izstādē par Gruziju. Kāpēc tieši Gruzija un kāpēc tieši šobrīd? Latvijā maija sākums iezīmējas ar valstiskās neatkarības atjaunošanas svētkiem, kurus atzīmējot mūsu skolā notiek vairāki pasākumi. Viens no tiem ir izstādes “Gruzija. Zentas Sproģes piemiņai” atklāšana. Pagājušajā gadā Latvijā aizsākto Baltā galdauta svētku iecere ir pulcināt kopā līdzīgi domājošos, lai  radītu jaunas idejas, lai uz pagātnes atziņu un bagātības pūra veidotu nākotni, kurā ikviens dzīvosim. Tā ir seno tradīciju apzināšanās, tā ir atmiņu stunda. Latvija ir ceļā uz simtgadi, Tukuma 2.vidusskola ir ceļā uz savu pusgadsimta jubileju. Laiks godināt spilgtas un leģendāras skolas personības, laiks atcerēties viņu paveikto... No 3.maija mums ir iespēja iepazīt fotostāstu par Gruziju, kurš veltīts ilggadējai mūsu skolas deju kolektīvu vadītājai, spilgtai personībai – Zentai Sproģei.

  Izstādes autors Klāvs Radziņš raksta: “Gruzija. Silta, garšīga, saulaina un viesmīlīga. Tādu mēs, Tukuma 2.vidusskolas skolēni, to iepazinām mūsu bērnībā. Iepazinām, pateicoties stingram cilvēkam un labam pedagogam, Tukuma 2.vidusskolas deju kolektīva vadītājai Zentai Sproģei.

  Veidojot šo izstādi, manas domas un atmiņas aizklīda pie tiem, teju 30 gadus seniem notikumiem, kad mūsu skolas deju kolektīvs devās uz Gruziju. Tas bija īpašs piedzīvojums, tāpat kā katrs no deju mēģinājumiem Zentas Sproģes vadībā. Viņas leģendārā skaļā balss arvien vēl skan atmiņā, kad ar vienu savu saucienu “stop” viņa varēja apturēt visu satiksmi Ļeņingradā (Pēterburgā) uz centrālās ielas. Daudziem no Tukuma 2.vidusskolas viņa iemācīja cieņu un mīlestību pret tautas deju, pret tautastērpu un, pateicoties daudziem braucieniem pa bijušo PSRS, arī ceļošanas prieku.

 Šī izstāde ir veltījums manai un mūsu pirmajai tautas deju skolotājai Zentai Sproģei.”

  Mēs esam pateicīgi, ka bijušie skolēni atceras savus skolotājus un velta tiem savu darbu un brīvos brīžus. Aicinām ikvienu interesentu, apskatot izstādi, kura izvietota mūsu skolas 3.stāvā, atsaukt atmiņā sev būtiskus mirkļus kopā ar skolotāju Zentu Sproģi un nodot tos skolas vēstures apzinātājai, skolotājai Skaidrītei Prancānei.

  Paldies Klāvam Radziņam par sadarbību ar savu skolu! Paldies par iniciatīvu atvērt skolas vēstures atmiņu lappuses! Ceram uz turpmāku sadarbību ar ikvienu, kurš Tukuma 2.vidusskolu sauc par savu skolu.

Anita Locāne
Tukuma 2.vidusskolas direktore