29 Jan 2019
      

   2019. gada 24. janvārī iniciatīvas “LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros Tukuma 2. vidusskolas 5.a un 5.b klases skolēni piedalījās  muzejpedagoģijas nodarbībā „Ielūdz pils atslēgu glabātāja”, kas notika Jaunpils pilī un viduslaiku sētā „Niedru Lijas”.

   Ikkatrs varēja padziļināt savas zināšanas un izpratni par viduslaiku vēsturi, ikdienu un sabiedrību, iepazīties ar galvenajiem viduslaiku notikumiem pasaules un Latvijas vēstures kontekstā. Jaunpils pilī un viduslaiku sētā “Niedru Lijas” skolēni guva priekšstatu par viduslaiku cilvēku uzskatiem, kultūru, ieročiem un bruņām. Gidi bija ģērbušies vēsturiskajā tērpā, kas radīja tā laika noskaņu. Apskatot pils konstrukciju, izskatu, telpas, u.c. vietas, skolēni iepazinās ar detalizētu Jaunpils pils vēsturi un iekšējās kārtības ruļļiem. Nodarbības noslēgumā skolēni nodziedāja dziesmu pils spokam, un visiem par prieku nogranda lielgabala šāviens.

Skolēnu atziņas pēc ekskursijas.

  • Kristiāna - gide ļoti interesanti stāstīja par bargo pils baronu, kuram  piederēja 17 muižas un stiprajiem bruņiniekiem, kas apsargāja aku, lai ienaidnieks nesaindētu ūdeni.
  • Evelīna - visspilgtāk atmiņā palicis stāsts par pils spoku - bruņinieku Bruni. Ekskursija bija aizraujoša. Iesaku noteikti citiem apmeklēt pili un izmēģināt bruņinieku ieročus. Tā ir lieliska iespēja pašiem  izdzīvot vēsturi, pielaikot bruņas, sajūtot, cik tās neērtas un smagas, izmēģināt  Niedru Lijās roku loka, arbaleta šaušanā, šķēpa un cirvja mešanā.
  • Hardijs -  mani pārsteidza bruņinieku pils biezie mūri, interesantais un aizraujošais gides stāstījums par muzeja eksponātiem, ieročiem un gleznām.
  • Kaspars - aizraujoši bija apskatīt dažādas bruņinieku bruņas, kā tās darinātas un cik dārgas tās bija.
  • Estere-pirmo reizi braucu ekskursijā ziemā, man ļoti patika.
  • Linards - “Niedru Lijās” katrs varēja sev izkalt piemiņas monētu un veiksminieki cīņās tika apbalvoti .
  • Ričards - paliks atmiņā senie mākslas darbi, viduslaiku Latvijas stāsti. Bija lieliska iespēja turēt rokā ieročus, sapratu, cik stipriem un veikliem bija jābūt bruņiniekiem.

 Tukuma 2. vidusskolas skolēni saka lielu paldies Jaunpils pils gidei par izzinošo vēsturisko stāstījumu un viduslaiku sētas ”Niedru Lijas”  saimniekiem par bruņinieku cīņas ieroču aktivitātēm un ugunskuru, pie kura varēja sildīties.

Zita Štrausa, skolotāja

 Inga Kokina, skolotāja