26 Mar 2019
      

  2019. gada 19. martā iniciatīvas „Latvijas Skolas soma” ietvaros Tukuma 2. vidusskolas 9.c,  10.a un 10.b klases skolēni noskatījās teātra izrādi „Savādais atgadījums ar suni naktī”, kas notika Latvijas Nacionālajā teātrī.

   Izrādes galvenais varonis ir 15 gadus vecs zēns. Viņam patīk matemātika un fizika, bet viņš sirgst ar Aspergera sindromu – autisma spektra traucējumiem, kas rada grūtības pilnvērtīgi komunicēt ar cilvēkiem un darboties radoši. Zēns spoži orientējas skaitļos, bet nav spējīgs izjust emocijas. Līdz ar to skolēniem bija iespēja redzēt un zināmā mērā izjust, kā pasauli redz un jūt cilvēks ar autiskā spektra traucējumiem. Izrādē bija  redzamas ainas, kuras lielai sabiedrības daļai nav saprotamas.

   Lai gan pirms izrādes audzināšanas stundā tika pārrunāts par cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem, skolēniem radās daudz jautājumu, atziņu un spriedumu. Viņi dalījās savās izjūtās, viedokļos un atzina, ka, pateicoties izrādei, saskaroties dzīvē ar šāda tipa cilvēkiem, viņiem būs lielāka izpratne un iecietība. Izrāde deva iespēju redzēt, cik dažāda ir pasaule, cik skatījums uz lietām var būt atšķirīgs.

   Noskatoties izrādi, mainījās arī to skolēnu viedoklis, kuri “Bērnu žūrijas” ietvaros tika  lasījuši Marka Hedona grāmatu “Savādais atgadījums ar suni naktī”. Viņi dalījās ar savu skatījumu par dažādām situācijām un to salīdzināšanu.

   Paldies izrādes veidotājiem par iespēju izprast un izjust citādo, tādējādi veicinot sabiedrības iecietību un izpratni!

 

Ilze Grigore, Tukuma 2. vidusskolas skolotāja