09 Okt 2020
      

   2020. gada 1. oktobrī Tukuma 2. vidusskolas 7.a un 7.b klases skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Rīgas Motormuzeju. Skolēni praktiskā un izzinošā nodarbībā uzzināja par dažādiem enerģijas ražošanas veidiem, īpaši par vēja enerģiju. Skolēniem radoši darbojoties grupās, bija iespēja izveidot vēja ģeneratora spārnus un pārbaudīt to efektivitāti, uzzinot, cik daudz enerģijas tie saražo. Rezultātā audzēkņi pārliecinājās, ka spārnu izmērs, forma un izliekums tieši ietekmē saražotās enerģijas daudzumu. Konstruējot spārnus, skolēni vēroja, cik spoži iedegas spuldzīte. 7.a klases izgatavotie vēja ģeneratora spārni kopā saražoja aptuveni 26 voltus lielu strāvas spriegumu, kas ir līdzvērtīgs vairākām baterijām.

   Muzejpedagoģiskajā nodarbībā zinoši muzeja gidi iepazīstināja ar mašīnu ražošanas vēsturi, antīkajiem auto un atbildēja uz skolēnu uzdotajiem jautājumiem. Skolēni uzzināja par autobūves pirmsākumiem pasaulē – kā cilvēce soli pa solim izgudroja dažādas ierīces un tehnoloģijas, kas vēlāk ļāva radīt automobili. Viņi apskatīja pirmo pasaules auto, unikālus kremļa limuzīnus, leģendārus sacīkšu auto, mūsdienu auto zīmolu “vectētiņus” – katru ar savu īpašo stāstu, kas ilustrēts ar interaktīviem ekrāniem, video stāstiem, virtuālo realitāti un citām modernajām tehnoloģijām, tā radot auto vēstures gaisotni.

   Septītklasnieki iesaka doties ekskursijā uz Motormuzeju, jo tajā ir iespēja “aizbraukt” uz kāzām vecajā autobusā, piezvanīt draugiem no vecās telefona būdiņas, salikt puzli, vērot kā darbojās mašīnas motors, kā arī uz savas ādas izbaudīt jaudīga motora radītās vibrācijas, apsēžoties uz ar speciāliem skaņas efektiem aprīkotiem krēsliem. Aizraujoši bija vērot lāzerprojekcijas uz vecā RAF ražotā busiņa. Klasesbiedriem varēja pamāt, braucot mašīnā svētku parādē, kā tas bija padomju laikā, kā arī iemūžināt šo mirkli fotogrāfijā, kuru pēc tam ir iespēja saņemt savā e-pastā.

   Paldies par izglītojošu piedzīvojumu Baltijā lielākajā, daudzveidīgākajā un tehnoloģiski modernākajā muzejā!

Tukuma 2. vidusskolas skolotājas Zita Štrausa, Sanda Eglīte