23 Nov 2020
      

     Vairāku gadu garumā mūsu skolas 12. klašu skolēni piedalās aktivitātē – akcijā „Atpakaļ uz skolu”.

    Akcija “Atpakaļ uz skolu” 2007. gadā tika uzsākta Vācijā, kas tajā laikā bija prezidējošā valsts Eiropas Savienības Padomē. Akcija vainagojās panākumiem, un jau 2008. gadā tā pirmo reizi tika īstenota arī Latvijā. Akciju „Atpakaļ uz skolu” rīko Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar  jaunatnes organizāciju „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai”.

   Katru gadu pavasarī Eiropas lietu eksperti devās uz dažādām skolām Latvijā, lai skolēniem stāstītu par savu darba ikdienu un Eiropas Savienības aktualitātēm. Taču šajā mācību gadā tas notika neierastā veidā – tiešsaistes sarunā. Mūsu skolā – 20. novembrī, vēl patriotu nedēļas laikā.

            Šoreiz mūsu viesis bija Agnis Sauka, kurš strādā Eiropas Komisijas Juridiskajā dienestā Briselē. Viņa darbības joma ir sniegt juridiskas konsultācijas Komisijas dienestiem saistībā ar Savienības tiesību aktu piemērošanu un jaunu tiesību aktu sagatavošanu, pārstāvēt Komisiju tiesu instancēs. Atbildības jomas: pētniecība un zinātne, akcīzes nodokļi, augu veselība, dzīvnieku blakusprodukti, lauksaimniecības tiešmaksājumi. Bez tam A. Sauka aktīvi iesaistās arī sabiedriskajā dzīvē: vada Latviešu biedrību Beļģijā, ir Eiropas Latviešu apvienības priekšsēdētājas vietnieks.

            Sarunas laikā, vērojot sagatavoto prezentāciju, skolēni tika iepazīstināti ar jurista profesiju, darbu Eiropas Savienības iestādēs, Latvijas dalību Eiropas Savienībā no juridiskās puses. Jaunieši par šo virtuālo tikšanos izteicās ļoti atzinīgi. Lūk, dažas atsauksmes:

  • Kopumā bija ļoti interesanti, it īpaši tāpēc, ka pastāstīja personīgo pieredzi un iepriekšējos sapņus/nodomus. Es sapratu to, ka katram darbam ir savi plusi un mīnusi. Piemēram, Agņa Saukas profesijā no vienas puses ir iespēja satikties un strādāt ar dažādiem svarīgiem cilvēkiem, ir daudzveidīga ikdiena, bet no otras puses ir daudz stresa, darba ar papīriem un jāuzņemas milzīga atbildība.” (Linda)
  • “Tiešsaistes sapulce bija noderīga, jo ļāva saprast, ka nav jābaidās ne no kā, lai sasniegtu mērķi, kā arī interesanti bija apskatīt bildes no Briseles un Beļģijas. Uzzināju to, ka Eiropas Savienības galvenais mērķis ir veidot kopdzīvošanas sistēmu, kas sāka veidoties pēc 2. pasaules kara.” (Alīna)
  • “Man patika Agņa Saukas atklātums pret mums - klausītājiem, kā arī patika, ka viņš stāstīja par savu personīgo dzīves pieredzi, par ko viņš bērnībā vēlējās kļūt un, kas viņš ir šobaltdien. Viņš nevienu profesiju nenoliedz. Tas vien pierāda to, ka pēc saviem sapņiem jātiecas un nav jāsēž rokas klēpī salikušiem.” (Lāsma)
  • “Sapratu, ka noteikti vajag piedalīties sabiedriskajā darbā, jo tas tev palīdzēs nākotnē pielāgoties pie jauna kolektīva, kā arī dos iespēju attīstīt sava līdera spējas.” (Violetta)
  • “… aizdomājos par savu nākotnes profesijas izvēli, patika stāsts par Beļģiju.” (Eduards)
  • “Man viss ļoti patika. Īpaši interesanti bija klausīties atbildes uz jautājumiem. Nedaudz pārsteidza tas fakts, ka lielākoties visi dokumenti sākumā tiek veidoti franču valodā, nevis angļu. “ (Oksana)
  • “Saruna bija interesanta, patika gan veidotā prezentācija, gan arī pats stāstījums. Kaut gan šī saruna neietekmēja manus nākotnes plānus, tomēr bija interesanti klausīties Agņa Saukas personīgo dzīves un darba pieredzi.“ (Linards)

            Arī es pievienojos jauniešu viedoklim. Esmu pateicīga akcijas rīkotājiem un šogad Agnim Saukam par prasmi runāt ar jauniešiem gudri, bet reizē arī sirsnīgi un patiesi.

            Vēstures, politikas un tiesību skolotāja Skaidrīte Prancāne