27 Mai 2021
      

  Mācību gada izskaņā - 2021. gada 27. maijā Tukuma 2. vidusskolas 7. un 9. klašu skolēnus projekta “Latvijas Skolas somas” ietvaros grupa “Santehniķi” aicināja uz digitāli muzikālu sarunu "Kā no nekā radīt mūziku". Šī nodarbība uz mūzikas izpildījumu un jaunrades procesu aicina palūkoties radoši.

  Nodarbības laikā skolēni tika iepazīstināti ar savdabīgu mūzikas instrumentu – trubafons, tā sastāvdaļām un skanējumu, gan ar dueta dalībnieku pieredzi. Tika atskaņoti daudzveidīgi skaņdarbi no pasaules klasikas līdz mūsdienu hītiem. Varēja saklausīt melodiju no filmas “Karību jūras pirāti”, latviešu tautasdziesmas “Sudmaliņas”, “Seši mazi bundzinieki” un slavenās rokgrupas AC/DC skaņdarbu.

  Nodarbības sakumā Emīls Mangulis un Elans Pureklis iepazīstināja ar sevi un izstāstīja, kā radusies ideja izveidot jaunu mūzikas instrumentu un nosaukt to par trubafonu. Instrumenta izveidošanai izmantotas 5 cm diametra caurules, kuras noskaņojot radās 52 nošu instruments. Pie skaņu rīka sākuši darboties pirms aptuveni sešiem gadiem. Sadzīviski  - mājas remonta laikā – sapratuši to, ka ar čībām var radīt skaņu, un tagad jau joko, ka vislabāko skaņu dod čības no ''Rimčika, kas uz akcijas''. Taču ar čībām viņi ir izvēlīgi un muzicēšanai izmanto tikai jaunas. Savukārt, cauruļu noslēpums esot to garums un līkumi - jo garāka caurule, jo zemāka skaņa veidojas - katrs trubas līkums esot kā teju pustonis. Vissarežģītākais bijis skaņošanas process, kurā caurules tika saīsinātas pa milimetram, lai sasniegtu īsto skaņas augstumu.

  Pirmā viņu  uzstāšanās notika Ogrē “Latvijas pašvaldību veiktspējas uzlabošanas” pasākumā, kurā, kā paši saka, izskatījušies un izturējušies kā akmeņi – tas nozīmē bez emocijām. Slavu, atpazīstamību un popularitāti ieguvuši pēc viņu priekšnesuma ievietošanas Facebook vietnē ar 300 000 skatījumu.  No tā brīža mēnesī tika spēlēts 30 - 40 pasākumos. Kopš muzikālās apvienības dibināšanas 2015. gadā abi jau paspējuši uzstāties Arēnā Rīga, Ķīpsalas izstāžu hallē, uz Nacionālā teātra skatuves, kā arī pāris festivālos Vācijā un 2019. gada nogalē - arī mūsu skolā.

  Mūziķi atzīst, ka viņu popularitāti veicina tāda īpašība kā cilvēciskums, kura piemīt gan viņiem, gan skatītājiem un klausītājiem visā Latvijā. Vērojot šo priekšnesumu, mēs arī sajutām puišu sirsnīgumu, vienkāršību un atklātumu.

  Novēlam dueta “Santehniķi” dalībniekiem arī turpmāk tikpat augstu radošo lidojumu un priecēt skatītājus ar jaunu skaņdarbu iestudējumiem!

Skolotājas Rudīte Peipa un Ilze Bulaha