21 Dec 2021
      

  Šo pirmdien balts sniegputenis apņēma visu Tukumu un īpašs ideju putenis virmoja Tukku Magi pagalmā, kur Tukuma 2.vidusskolas 11.klašu skolēni prezentēja izstrādātās idejas pamanīto problēmu risināšanai pilsētvidē.

  Pirms mēneša jaunieši tika iepazīstināti ar bijušās Tukuma Fermentu rūpnīcas vēsturi, pagalmu, ēkām un līdz šim paveikto Tukku Magi idejas iedzīvināšanā, lai sajustu, kā šī teritorija varētu attīstīties viņu skatījumā, kas būtu nepieciešams, lai šo vietu, kas būtībā ir neapgūta un tajā pašā laikā atrodas pilsētas centrā, piepildītu ar jēgpilnu saturu, kas risinātu pamanītos izaicinājumus –  alternatīvas kultūrvietas, pašizpausmes, aizraujošas atpūtas, saistošas un interaktīvas kultūrizglītības, sociāli atbildīga dzīvesveida veicināšanas un  radošā kvartāla meklējumus. Jāpiebilst, ka decembra sākumā biedrība “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS) kampaņas “Mērķē attīstībā!” ietvaros jauniešus iepazīstināja ar ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) ieviešanu un ikkatra indivīda ietekmi virzībā uz tiem, kas savukārt mudināja jauniešus izpausties caur savu skatu prizmu.

  Ņemot vērā iegūtās zināšanas, sajūtas un iedvesmu, jaunieši ir radījuši 11 koceptuālas, aizraujošas un mūsdienīgas idejas no nelielām pašu realizējamām iniciatīvām līdz plašam ēkas kompleksa attīstības redzējumam. Apbrīnojami, cik idejas var būt dažādas! Tās varētu iedalīt divos blokos: pirmkārt, tās, kuras ir vērstas uz kādu konkrētu aktivitāti  – ar sociāli atbildīgu kultūru piepildīts radošais kvartāls; vegānu konditoreja; vēstures garšas ārtelpās un iekštelpās; miera un harmonijas stūrītis ar īpašu atmosfēru un vides atbildīgu darbošanos mākslas izpausmēs; multistāstu komplekss ar izlaušanās spēļu nosacījumiem un, otrkārt, plaša kultūras piedāvājuma izveide visā objektā – pasaules apceļošanas vieta caur āra bibliotēku, kopienu dārzu, valstu kultūru istabu, bioistabu, kinoteātri un atpūtas iespējām; Tukku Magi komplekss ar izstāžu zālēm, ekskursijām, mūziku, līdzdarbošanas iespēju, viesnīcu un brīvdabas kino; TUKKUmā: pasaules kultūras MAGIja caur vēstures un mūsdienu saplūsmi, spēlēm, izglītību un atpūtas iespējām; atpūtas komplekss ar izklaides iespējām, vietu izstādēm un kino, skatuvi pašizpausmēm, bērnu aktivitātēm, „otro roku” veikaliņu un kafejnīcu; kultūras jaunrades telpa, kur ikvienam rast iespēju izpausties dažādos mākslas veidos; industriāla stila vieta, kur iedzīvotājiem un pilsētas viesiem pavadīt brīvo laiku, izmantojot bijušās kafijas ražotnes tematisko piedāvājumu, restorāna izcilību un piknikošanas iespējas, kā arī izglītoties kultūras jomā.

Ideju apkopojuma mapīte tika nodota Tukuma Tūrisma un mantojuma attīstības nodaļas vadītājas Ingrīdas Smuškovas rokās kā apliecinājums, ka jaunieši ir gatavi iesaistīties pilsētvides uzlabošanā un ka pašvaldība ir atvērta iedzīvotāju iniciatīvu atbalstam.

Biedrības „Pasaules kultūru telpa Tukumā” radošā komanda izsaka vislielāko pateicību Tukuma 2.vidusskolas skolotāju kolektīvam par atsaucību un īpaši 11.klašu jauniešiem par atbildīgo iesaisti un radošo garu! Aicinām izauklētās idejas attīstīt tālāk kopīgos projektos, jo esat šo ideju krustvecāki!

 Iesaisties un dalies ar savām idejām Tukku Magi sociālajos tīklos Facebook un Instagram @raditukkumagi un @tukkumagi.

Informāciju sagatavoja: Zane Siliņa

Foto: Judīte Dobele

 

Uzziņai

Plašāka informācija par kampaņu „Mērķē attīstībā!”: https://lapas.lv/lv/aif/iesaisties-kampana-merke-attistiba/

Biedrība “Latvijas platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS.LV) dibināta 2004. gada 12. augustā. Tā apvieno organizācijas, kas darbojas vai plāno uzsākt darbību attīstības sadarbības un attīstības izglītības jomā. LAPAS mērķis: nodrošināt Latvijas nevalstiskajām organizācijām (NVO) labvēlīgu vidi un iespējas attīstības sadarbībai nacionālajā un starptautiskajā līmenī. www.lapas.lv

Pasākums tiek īstenots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”; Eiropas Savienības un Eiropas Padomes kopprojekta un Ārlietu ministrijas finansiālu atbalstu.