Muzikālā izrāde “Meža gulbji”
Februāris – gada īsākais mēnesis, kas ir saistīts ar tumsas laika aizvadīšanu, atmodas dabā gaidīšanu un cilvēku dvēseliskajām noskaņām.
Pirmā februāra diena iesākās ar dziesmām un skaņu rakstiem, saaužot skatuves tēlus kopā ar telpu, jo Tukuma pilsētas Kultūras namā Tukuma 2. vidusskolas 2., 3. un 4.b klases skolēniem bija iespēja noskatīties muzikālu izrādi “Meža gulbji” programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros, kura veidota, balstoties uz vienu no skaistākajām slavenā dāņu pasaku meistara H. K. Andersena pasakām “Meža gulbji”.
Izrāde sākās ar jautrām dziesmām un gavilēm, jo princesei Elīzai, kura bija izvirzīta par galveno varoni, tika svinēta dzimšanas diena. Pilī ieradās arī jaunā pamāte, kuru naivais Elīzas tēvs bija iemīlējis. Pamāte bija ļaunuma iemiesojums. Viņa vēlējās valdīt pār pili un pār visu pasauli. Viņa ienīda cilvēkus un vēlējās atbrīvoties no tiem, kas sevī kā visdārgāko mantu glabāja cilvēcību. Viņa bija tik ļauna, ka spēja pārvērst cilvēkus par putniem un kukaiņiem. Viņa nobūra Elīzas vienpadsmit brāļus par meža gulbjiem. Tikai naktī tie pārvērtās atpakaļ par cilvēkiem.
Muzikālās izrādes “Meža gulbji” ietvaros kopā ar instrumentālo grupu Pētera Vaickovska vadībā un muzikoloģi Karīnu Bērziņu, skolēniem tika attīstīta sapratne par dažādu mākslas veidu mijiedarbību muzikālā uzvedumā un veicināta izpratne par tajā paustajām atziņām. Tas bija mirklis iepazīt dažādus mūzikas instrumentus un izbaudīt šīs pasaules pamatvērtības, aktualizējot mūžseno jautājumu par cilvēka duālo dabu. Par cīņu starp cilvēcisko (vienpadsmit ķēniņa dēli) un dzīvniecisko (mežonīgie putni – meža gulbji). Vienkāršas atziņas par labo un ļauno, ka ļauno var uzveikt tikai ar drosmi, neatlaidību un mīlestību.
Izrāde ļāva skatītājam uztvert stāstu caur vienkāršu darbību, spraigu tempu un vizuālu krāšņumu gan tērpos, gan atribūtikā.
Izdzīvojot šīs pasakas radīšanas mākslu, “Meža gulbji” pacēla spārnos ne vien Rīgas mūzikas skolas, Latvijas Mūzikas akadēmijas, Rīgas Domas kora un Baleta skolas audzēkņus, studentus, mūziķus un solistus, bet arī visus mūsu skolas skolēnus un pedagogus.
Skolēni atzina, ka muzikālā izrāde bija brīnišķīga ar patīkamo, jautro mūziku un skolēnu iesaisti tajā, ka tā bija aizkustinoša un pamācoša, jo ģimenē jārūpējas vienam par otru.
Pēc muzikālās izrādes skolēni guva šādas atziņas:
• “Ja ļoti cenšas, var paveikt jebko”;
• “Nevajag atstāt iesākto nepabeigtu”;
• “Nevajag nekad padoties”;
• “Ģimene vienmēr palīdzēs”;
• “Smags darbs rada lielus brīnumus”;
• “Tuva cilvēka labā darītu visu””.
Dzīvē ir kā pasakā – tā ir salda un prieka pilna, bet reizēm tā ir kā nātru pļava, kurai ir jābrien cauri.
Bet, ja vien pietiks spēka, pārvarēsi pat visskarbākos vārdus un pāriesi nātru pļavai pāri kā maigām smilgām. Tas ir aktuāli arī mūsdienās, jo vienmēr būs kāds, kas gribēs būt pārāks.