Ciemos pie Turaidas foghta
Vai esi kādreiz vēlējies iejusties 16.gadsimta bruņinieka, dāmas vai saimnieka lomā? Tas ir iespējams Turaidas pilī!
2024. gada 4. oktobrī programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros piedalījāmies Turaidas pils organizētajā muzejpedagoģiskajā nodarbībā ”Ciemos pie Turaidas foghta”, kuru apmeklējām mēs, Tukuma 2. vidusskolas 9.c klases skolēni.
Nodarbības pirmajā daļā iepazināmies ar Turaidas pili un tās vēsturi, izpētījām Rīgas arhibīskapiju un Turaidas nozīmi tajā. Arvis saka: “Man ļoti patika Turaidas pils, biju priecīgs uzzināt tās vēsturi”. Iepazināmies ar valdniekiem, tajā skaitā Turaidas ilggadējo foghtu, un viņa amata pienākumiem. Izpratām tā laikmeta sadzīves aspektus – iedzīvotāju dalījumu kārtās, viduslaiku manieres u.c. Skolniece Madara E. stāsta: “Man nodarbība Turaidas pilī šķita ļoti interesanta. Šīs nodarbības laikā guvu ieskatu 16.gadsimta Latvijā un uzzināju, kāda bija cilvēku dzīve senajos laikos.”
Pēc ekskursijas pa Turaidas pili, devāmies “ceļojumā” uz 16. gadsimtu. Katrs ieguva jaunu identitāti – vārdu, uzvārdu, dzīvesvietu, kā arī kļuva par vienu no tautas iedalījuma kārtas pārstāvjiem – bruņinieku, augstdzimušo dāmu vai zemnieku/saimnieci. “Man šī nodarbība likās diezgan interesanta. Bija iespēja iejusties zemnieka lomā un piedalīties ceremonijā, kurā nesu ikgadējās nodevas Turaidas foghtam,” saka Ruslans. Atbilstoši savai tautas iedalījuma kārtai bija iespēja pārģērbieties laikmetam stilizētos tērpos un apgūt viduslaiku manieres, uzvedības un sasveicināšanās normas sabiedrībā. Šī pieredze bija vērtīga arī 9.c klases skolēnam Artūram, kurš pauž savu viedokli: ,,Man ļoti patika būt Turaidas pilī. Tas bija kaut kas jauns un interesants, jo nekad neesmu bijis tāda vietā un nekad neesmu vilcis 16.gs. apģērbu.” Piedalījāmies ceremonijā, kurā satikāmies ar Turaidas ilggadējo foghtu Georgu fon Krīdeneru, un pasniedzām viņam dāvanas un ikgadējās nodevas.
Nodarbības izskaņā skolēni apguva senās rakstīšanas mākslu un iemaņas, izmantojot vaska tāfelītes un rakstāmrīkus – spalvas un tinti. Rakstījām dokumentus, lietojot seno vācu alfabētu. ,,Mana mīļākā daļa bija, kad mēs rakstījām ar tušu!” saka skolniece Elza. Savukārt Madara S. stāsta “Man patika ekskursija Siguldā, Turaidas pilī, jo tā bija izzinoša un ļoti interesanta. Man ļoti ieinteresēja senā rakstīšanas māksla. Nekad nebiju rakstījusi ar spalvu un tinti. Tas nemaz nav tik viegli, kā izskatās no malas. Pamatīgi jāpiešauj roka, lai raksts veidotos glīts un bez ķēpājumiem.”
Mums, 9.c klases skolēniem, ļoti patika šī ekskursija uz Turaidas pili. Amanda par ekskursiju saka: “Man nodarbība ļoti patika. Es ieguvu brīnišķīgas emocijas, un tā bija iespēja sadarboties ar klasi! Kopumā viss bija izcili, nodarbība bija saistoša un izglītojoša. Katra detaļa tajā bija pārdomāta tā, lai mums, jauniešiem, nebūtu garlaicīgi.” Roberts iesaka arī citām Latvijas skolām izvēlēties šo nodarbību Turaidas pilī, jo tā ir iespēja izprast, kā cilvēki dzīvoja 16.gadsimtā un kas ir mainījies laika gaitā. Ja tajā gadsimtā, piedzimstot zemākajā kārta, tikai sapņot varēja iekļūt bruņinieku vai augstdzimušo kārtā, tad šodien visiem cilvēkiem ir vienādas tiesības uz izglītību, ja vien ir mērķis.
Marta Vilmane, 9.c klases skolniece