Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2021. gada 10. maijā Tukuma 2.vidusskolas 8. klašu skolēniem attālinātā mācību procesa laikā tika dota iespēja noskatīties un noklausīties video nodarbību par džezu.

  Nodarbības sākumā komponists Kristaps Vanadziņš un saksofonists, džeza pasniedzējs Deniss Paškevičs skolēnus iepazīstināja ar slavenākajām džeza mūzikas ierakstu kompānijām un pasaules spožākajiem džezmeņiem. Mūziķi pastāstīja, kā džezs nonācis līdz Latvijai. Iespējams, ka šīs nodarbības ierakstīšana koncertzālē “Lielais Dzintars” nav nejaušība, jo Liepāja bija pirmā pilsēta Latvijā, kuras laikrakstos jau 1918. gadā tika publicēti raksti par džezu.

  Video stundas otrajā daļā skolēni klausījās gan pasaules džeza klasiku, gan Kristapa Vanadziņa komponētos skaņdarbus. Džeza mūziķa vadītais trio izpildīja koncertu “Mīlestības dārzs ir aizaudzis”. Mūzikas izpildījumu paspilgtināja īpaši veidotas vizualizācijas. Skolēni pēc nodarbības noskatīšanās atzinīgi atsaucās par vizuālajiem efektiem.

  Pēc video nodarbības noskatīšanās, jauniešiem bija jāizpilda tests, kas parādīja, cik uzmanīgi katrs ir klausījies un ko no visa dzirdētā atceras. Nodarbība bija vienu stundu gara, kas priekš mūsdienu jauniešiem ir diezgan ilgs laiks, lai noturētu uzmanību. Pēc sniegtajām atbildēm var secināt, ka skolēni ir uzmanīgi klausījušies un precīzi atbildējuši uz jautājumiem.

  Noslēgumā skolēniem bija jāapraksta savi iespaidi par dzirdēto džeza koncertu. Skolēni rakstīja, ka, lai saklausītu katra mūziķa un instrumenta lomu, bija jāiedziļinās mūzikā. Daži uzskatīja, ka izpildītāju vidū dominēja pianists. Citiem vairāk uzmanību piesaistīja saksofons.

 Skolēni tika rosināti būt radošiem un izdomāt, kādu nosaukumu viņi dotu dzirdētajam un redzētajam koncertam. Bija interesanti lasīt skolēnu dotos nosaukumus, jo tie bija atšķirīgi un interesanti. Piemēram, “Skrējiens lietus laikā”, “Ceļojums laikā”, “Nomāktā nakts”, “Nakts ezerā” u.c. Radošas un interesantas bija skolēnu atbildes, gluži kā pati džeza mūzika, kas nekad nav paredzama, tā ir kā mūžīga improvizācija.

 Paldies par iespēju bagātināt attālināto mācību procesu mūzikā.

Mūzikas skolotāja Ērika Bogataja